10 nasvetov za uspešno pripravo na maturo

Bliža se matura. Ja, MATURA - izpitno obdobje, na katerega se dijaki pravzaprav pripravljajo vsa 4 leta srednje šole, a ko je tik za vogalom, je spremljajoči občutek vseeno največkrat neprijeten in malce zastrašujoč. Ampak kljub temu si lahko z nekaj triki zagotoviš večjo samozavest in ko napoči izpitno obdobje s tem sebi (in svojim bližnjim) umiriš stres, ki to obdobje spremlja.

Tu je deset trikov ali nasvetov, ki omogočajo uspešno pripravo na maturo:

 

1. Vsakemu predmetu posveti le toliko časa, kot ga ta zares zahteva. To je vsekakor nasvet, ki si na tem seznamu zasluži prvo mesto, kajti manj je včasih zares več. In to nedvomno drži, ko pride do učenja za maturo. Zato preuči, rezultati katerega predmeta na maturi se pri vpisu na tvojo želeno fakulteto največ štejejo oziroma ki ti prinesejo največ točk pri vpisu. Tem predmetom posveti največ svojega učenja. Poleg tega imej v mislih, da so nekateri predmeti dejansko zahtevnejši od drugih - če si na primer bolj družbosloven, potem tip ti najverjetneje težave povzroča matematika. Če pa si naravoslovec, pa morda angleščina. Ker sta oba predmeta obvezna, se vsekakor splača več učenja posvetiti tistemu, ki ti povzroča težave. To se morda zdi samoumevno, toda ravno to zavedanje je ključno za dobro razporejanje časa za učenje in omogoča dosego dobrih rezultatih pri vseh predmetih.

2. Zapomni si - ustni izpiti so lažji od pisnih. Zato se na učenje snovi za ustne izpite osredotoči šele po koncu pisnih. Čeprav se morda zdi, da je te snovi veliko, se vse da ponoviti v nekaj dneh.

3. Naredi načrt učenja.  Če si oseba, ki veliko stavi na organizacijo, potem se vsekakor splača sestaviti načrt učenja. Vključuje naj vse predmete in poglavja, ki jih moraš predelati ali ponoviti. Načrt naj bo realističen in prilagojen tvojim potrebam.

4. Začni pravočasno: Poskusi presoditi, koliko časa potrebuješ za pripravo na posamezne predmete glede na svoje dotedanje navade učenja in se skladno s tem priprave loti "pravočasno". To ne pomeni, da moraš z maturo začeti čimprej - nasprotno: predolgo učenje snovi, ki jo ponavljaš že 4 leta je samo po sebi lahko kontraproduktivno in vodi v izgorelost. Raje se osredotoči na svoj tempo in svojo presojo in tako boš zagotovo imel dovolj časa, da predelaš vso snov in ponoviš ključne teme.

5. Določaj si cilje: Postavi si dnevne ali tedenske cilje. To ti bo pomagalo ostati motiviran in spremljati svoj napredek.

6. Ponovi in preizkusi svoje znanje: Redno ponavljaj snov in preveri svoje znanje s pomočjo starih maturitetnih nalog, ki ti lahko pomagajo razumeti, kakšna vprašanja lahko pričakuješ na maturi.

7. Poskrbi za zdravo telo in um: Redna telesna aktivnost, zdrava prehrana in dovolj spanja so ključnega pomena za učinkovito učenje. Poskrbi za svoje telo, saj bo to vplivalo na tvojo sposobnost učenja in koncentracije.

8. Vadi tehnike sproščanja: Učenje za maturo je lahko stresno, zato se nauči tehnik sproščanja, kot so globoko dihanje, meditacija ali kratek sprehod, ki ti bodo pomagale obvladovati stres.

9. Bodi pozitiven in samozavesten: Ohrani pozitiven odnos do učenja in verjemi vase. Samozavest je ključna, da se na maturi izkažeš kar najbolje.

10. Uporabi dobre in pregledne zapiske. Urejeni zapiski so za obsežnejše predmete skorajda nujni. Ne omogočajo le učinkovite priprave na izpit iz tega predmeta, ampak tudi dobro preglednost nad vso snovjo, kar se največkrat prenese na dobro pomnjenje obsežnega spektra podatkov. In, še pomembnejše, kakovostni zapiski poskrbijo za to, da imaš na razpolago več časa, kot če bi jih moral ustvariti sam ali pa če bi se moral kar vsepovprek učiti iz različnih virov brez preglednosti. Tako lahko novo pridobljeni čas izkoristiš za pripravo na druge predmete ali pa za nekaj še boljšega - počitek. Kajti dober počitek je pol dela, in med maturitetnim obdobjem to vsekakor drži.

 

Priprava na maturo res zahteva nekaj časa in truda, vendar pa ni treba, da te preplavi strah. Če boš sledil tem nasvetom in se lotil učenja z dobro organizacijo, pozitivnim odnosom in zaupanje vase, boš ugotovil, da matura ni tako težka, kot se morda zdi na prvi pogled. S pravim pristopom boš uspešno prestal ta izziv in z njim pridobil dragoceno izkušnjo za prihodnost. Verjemi vase in se loti priprav samozavestno – matura je povsem obvladljiv korak na tvoji poti do uspeha!

 


Add comment

Comments

There are no comments yet.